Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz

[Kozan]

Automatizace inženýrských prací v československém automobilovém průmyslu

V tehdejším Ústavu pro výzkum motorových vozidel Praha (ÚVMV) [nyní TÜV SÜD Auto CZ s.r.o.]– gesčním pracovišti pro oblast automatizace inženýrských prací (AIP) v československém automobilovém průmyslu vznikl v roce 1988 v rámci řešení státního úkolu „Zavádění automatizace inženýrských prací ve strojírenství“ dvoudílný výukový film zachycující tehdejší stav využití počítačů při podpoře projektování, konstruování a zkoušení automobilů používané v ÚVMV a ve vývojových centrech československých automobilek (výzkumně vývojové základny - VVZ podniků AZNP o.p. Mladá Boleslav a Tatra o.p. Kopřivnice) [nyní ŠKODA AUTO a.s. a TATRA a.s.].

Za povšimnutí stojí nejen používaná výpočetní technika (DEC PDP-11/70 a HP 2100S včetně periferií atp.), ale i jarý, nezdevastovaný zjev většiny účinkujících chycených při rutinní práci.

Film byl založen na scénáři, který po konzultacích vypracoval Jozef Horal ze Slovenské televízie Bratislava (současně režisér filmu), který byl posléze doladěn během natáčení a konečně až i při stříhání  B.K. a mnou. Film vyrobilo © ART-CENTRUM Praha.

Natáčení probíhalo jak na pracovištích ÚVMV, tak i v Česaně - vývojové pracoviště Škodovky, tak i ve zkušebnách a na zkušebním polygonu Tatry Kopřivnice. Film byl do konečné podoby sestříhán ve střižně STV Bratislava (na analogových strojích - 1 minuta filmu trvala přibližně 1 hodinu práce střihače) a doplněn komentářem, který nám četl nejlepší československý hlasatel, legendární Richard Honzovič, který měl v té době zákaz veřejného vystupování jako trest za svůj postoj k okupaci "bratrskými vojsky" v roce 1968 (považuji si za čest, že jsem s tímto Mistrem mohl strávit ve zvukovém studiu řadu pracovních hodin), závěrečné titulky připomínající jeho podíl na filmu jsem přidal dodatečně.

Film byl pořízen v systému Betamax a pro distribuci pak kopírován na VHS. Bohužel originální záznam se nedochoval, takže nyní máme k dispozici výrazně méně kvalitní kopii VHS, ze které B.K. vyrobil digitální kopii na DVD. Původní film byl kameramanem (Jozef Bábik) zaznamenán v temné atmosféře (hlavně záběry z interiérů), Takže jsem se jej pokusil pomocí videoeditačního programu projasnit šmahem aplikovaným filtrem. To má za následek, že běžné záběry skutečně získaly větší rozsah jasů a barev, avšak následkem toho jsou krátké přechody mezi záběry původně přes černou extrémně "projasněny", k podobným transformacím došlo i v podobných "fádních" záběrech. Samozřejmě při troše píle *) by tyto vady šly snadno odstranit, ale považuji za podstatnější, že film je zřetelnější v obsahově zajímavých záběrech.

*) Posléze [2011-08-10] jsem zmobilizoval morální síly a po detailní editaci zlepšil podání dílčích záběrů. Výsledek je k dispozici pro stažení ve standardním DVD formátu v odkazech pod oběma díly filmu. Stále ovšem přetrvává handicap nekvalitního zdroje ve formátu videa VHS.

Díl I.
trvání 23:46
Ke stažení ve standardním rozlišení .ISO obraz DVD
 http://www.ulozto.cz/9938604/aip-1988-i-iso
1,39 GB
Díl II.
trvání 23:04
Ke stažení ve standardním rozlišení .ISO obraz DVD
 http://www.ulozto.cz/xRu35PZ/aip-1988-ii-iso
1,35 GB